2009 m. kovo 6 d., penktadienis

SULTYS - SVEIKATAI

Šiandien gerai žinoma, vaisių, uogų ir daržovių sultys - tai ne tik vertingas maisto produktas, bet ir gydomoji priemonė. Jų sudėtyje yra įvairių junginių, iš kurių svarbiausi yra vitaminai, fermentai, mineralinės medžiagos, mikroelementai, pektinai, organinės rūgštys, cukrūs bei kiti biologiškai aktyvūs junginiai.
Nustatyta, kad sultyse yra beveik visų pagrindinių junginių, reikalingų žmogaus organizmui. Žmogaus organizmas sultis lengvai įsisavina. Jos gaivina, padeda išlaikyti ir atstatyti pašlijusią sveikatą. Sergant širdies ir kraujo apytakos ligomis, patartina gerti sultis, nes jų kalio druska skatina vandens išsiskyrimą ir palengvina širdies darbą. Prieš gydantis sultimis reikia pasitarti su gydytoju, nes, kas tinka vienam, gali netikti kitam.
Sultys gaminamos iš prinokusių vaisių, uogų, daržovių, jas spaudžiant ar ekstrakuojant. Vertingiausios yra sultys su minkštimu, nes į jas patenka visa valgomoji dalis. Tai pomidorų, morkų, šaltalankio, abrikosų, persikų, slyvų sultys.
Mažiau vertingos sultys su cukrumi. Sultys su minkštimu biologiškai ir kaip maistas yra daug vertingesnės. Į jas nerekomenduojama dėti cukraus. Pagamintos sultys vartojamos šviežios.
Sulčių galima gerti tiek, kiek norisi. Norint pasiekti apčiuopiamų rezultatų, reikia gerti mažiausiai 600 gr. per dieną. Juo daugiau gersite sulčių, tuo greičiau pasieksite trokštamo rezultato. Sultys turi būti žalios, kad išsaugotų savo gyvybines, organines savybes. Jų nereikia virti, apdoroti, konservuoti ar pasterizuoti. Priešingu atveju visi enzimai sunaikinami, o atomai pavirsta neorganiniais arba negyvais atomais.
Burokėlių sultys. Jos rekomenduojamos kepenų funkcijai reguliuoti, šlapimui varyti. Sultys gerina medžiagų apykaitą, mažina arterinį kraujo spaudimą. Sergant hipertonine liga, ypač kai vargina galvos svaigimas, rekomenduojamas toks mišinys: burokėlių, morkų, krienų sultys, medus (po stiklinę) ir vienos citrinos sultys. Geriama po valg. šaukštą 2 kartus per dieną prieš valgį 1,5-2 mėn.
Burokėlių sultys tinka sutikus širdies ritmui, skydliaukės veiklai, apsinuodijus. Šias sultis tinka gerti esant mažakraujystei. Norint, kad geriau gytų žaizdos, reikia gerti po 1/3 stiklinės sulčių 3 kartus per dieną 1 val. prieš valgį 1 mėn. Burokėlių sultys stiprina organizmą.
Kviečių želmenų sultys. Jos suteikia energijos, šalina iš organizmo toksinus, stiprina imuninę sistemą. Sultimis galima valyti odą, ją minkštinti, ji gydo saulės nudegintą odą. Daiginti geriausia žieminius kviečius. Juos praplauti ir 12 valandų pamirkyti plačiame stiklainyje pridengus. Tada nupilti vandenį ir palikti dar 12 valandų, kad grūdai sudygtų. Pasiruošti lovelių, ant dugno paberti žemių (2 cm sluoksnį), kad daigai galėtų įsišaknyti. Išbrinkusius ir sudygusius kviečius paberti ant žemes ir lovelius pridengti polietileno plėvele, kol kviečiai išleis šaknis. Po 3 parų plėvelę galima nuimti. Želmenis nuolat drėkinti, jie nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Per 10-14 dienų jie sužaliuos. Pjauti aštriu peiliu arba kirpti žirklėmis arčiau šaknų. Paskui sumalti mėsmale ar sulčiaspaude. Iš 100 gr kviečių želmenų galima išspausti 60-70 gr sulčiu. Rekmenduojama paros dozė- 30-40 gr. Ką tik išspaustos sultys vertingos tik apie 1 valandą.
Morkų sultys. Jos tinka gerti mažakraujystės, rachito, nusilpusio regėjimo atvejais. Sultys stiprina visą organizmą, didina atsparumą infekcijai. Sergant vidurių užkietėjimu ir hemorojumi, rekomenduojama prieš valgį išgerti stiklinę sulčių, geriausiai ryte. Šviežiomis sultimis skalaujama burna sergant stomatitu. Arbatinis šaukštelis šviežiai išspaustų sulčių (gerti ryte ir vakare) gydo mažus vaikus nuo vidurių užkietėjimo. Morkų sultis sumaišytas su medumi rekomenduojama gerti persišaldžius, užkimus, esant inkstų akmenligei. Jos gydo pūliuojančias žaizdas, nudegimus. Sultys vartojamos sergant širdies - kraujagyslių ligomis, kaip profilaktinė priemonė prieš ir po infarkto. Jos skatina skydliaukės veiklą, varo šlapimą. Geriama po 1 valg. šaukštą 3-4 kartus per dieną keletą mėnesių. Nuo kosulio sultys geriamos su medumi.
Apelsinų sultys. Šios sultys vartojamos kaip efektyvi gydomoji ir profilaktikos priemonė, hipovitaminozių ir avitaminozių atvejais. Patartina gerti sergant hipertonine liga, ateroskleroze, kepenų ligomis, nutukimu, podagra.
Apelsinų sulčių negalima vartoti sergant skarandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, gastritais, padidėjus skrandžio sulčių rūgštingumui ir paūmėjus žarnyno uždegimui.
Citrinų sultys. Sultys gerina virškinimą, kraujo ir medžiagų apykaitą. Kai iš nosies bėga kraujas, patartina ją skalauti citrinos sultimis. Užkimus šios sultys geriamos su medumi. Sergant sloga, burnos burnos ertmės uždegimu, sultimis skalaujama nosies ir burnos ertmė. Sergant reumatu, tuberkulioze, avitaminoze, patariama gerti sultis. Jos padeda esant nutukimui. Sergant išemine širdies liga, reikia gerti sultis, o smarkiai plakant širdžiai, sultys geriamos sumaišytos su medumi.
Citrinų sultys vartojamos ir išoriškai. Sergant grybelinėmis ligomis oda tepama sultimis. Šios sultys minkština rankų odą. Reguliariai trinant rankas sultimis, išnyksta dėmės. Jos šalina nemalonų kūno prakaito kvapą (pilama į vonią), švelnina, blizgina , sustiprina plaukus (1/2 citrinos sultys sumaišomos su 5 valg. šaukštais pašildyto alyvų aliejaus. Tuo mišiniu 3-4 kartus per mėnesį įtrinama galvos oda nakčiai, o ryte galva išplaunama).
(Daugiau apie sultis :

Žalioji revoliucija
Mes vaikštome žole, gulime ant jos, šienaujame, kartais pakramsnojame kokį žalią stiebelį, tačiau mintis valgyti žolę kiekvieną dieną mums atrodo absurdiška. Tiesą sakant, ne visi taip galvoja. Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje gausėja sveikai gyvenančių žmonių, kurie savo kasdienį maisto racioną praturtina… žole.
Augalų želmenys yra natūralių vitaminų šaltinis. Tai lengvas ir švarus maistas, padedantis sureguliuoti įvairius sveikatos sutrikimus. Šiuo metu Lietuvoje itin populiarūs daiginti kviečiai, kurių galima nusipirkti sveiko maisto parduotuvėse arba sėklų susidaiginti namuose. Kviečių želmenys ne tik naudingi sveikatai, bet juos lengva auginti, o juo labiau - vartoti. Kviečių želmenų jėga Gyvybę bei energiją savyje sukaupę kviečių želmenys, riešutai, sėklos sugeba sugrąžinti sunegalavusio ar pavargusio kūno galias. Kviečių želmenyse ir šviežiose želmenų sultyse gausu chlorofilo, enzimų, vitaminų A, B, B12, C, E, K, amino rūgščių, mineralų ir daugiau nei 90 žmogui reikalingų mikroelementų. Taip pat šiose sultyse gausu folinės rūgšties, kalcio, kalio, geležies, magnio, fosforo, natrio, cinko. 50 ml želmenų sulčių prilygsta 890 g įvairių daržovių.
Mokslininkai nustatė, jog geriant kviečių želmenų sultis, kraujas apsivalo nuo teršalų, sustiprėja žmogaus imuninė sistema. Be to, kviečių želmenys padeda išsivaduoti nuo riebalų pertekliaus. Skystas deguonis, esantis kviečių želmenų sultyse, stimuliuoja virškinimą, skatina mąstymą, apsaugo kraują nuo oksidacijos.

Gerosios želmenų sulčių savybės:
Atgaivina enzimus. Žmogaus organizmas - lyg didelė biologiškai aktyvi chemijos gamykla. Po mūsų oda visą laiką vyksta tūkstančiai cheminių reakcijų. Daugelio jų variklis - enzimai. Enzimai yra gyvybės energija: ar mes gydome žaizdas, ar sumanome lieknėti, - visur pagrindinį darbą atlieka enzimai. Kiekvienas mūsų veiksmas - nuo galvojimo iki virškinimo ar judėjimo - yra susijęs su tūkstančių enzimų veikla. Enzimai yra ypač svarbūs kraujo valymo procesuose, neutralizuojant nuodų poveikį organizme. Nors jie pakankamai galingi “valytojai”, tačiau ilgainiui jų galia susilpnėja. O atgaivinti mes juos galime gerdami ką tik išspaustas kviečių želmenų sultis.
Kaupia energiją. Kviečių želmenų sultyse esantis chlorofilas yra viena svarbiausių medžiagų ir turi begales privalumų. Jei jis nebūtų toks gležnas, gal taptų vienu geriausiu medicinos ginklu. Chlorofilas yra gyva saulės baterija, kaupianti energiją, tokią reikalingą gyvybei palaikyti.
Chlorofilas ypač veiksmingas gydant anemiją, kadangi didina raudonųjų kraujo kūnelių skaičių, padeda atsinaujinti pagrindiniam organizmo apsivalymo organui - kepenims, palengvina lėtinius vidurių užkietėjimus, mažina dujų kiekį organizme, neutralizuoja blogus kūno kvapus.
Įveikia ligas. Šviežios kviečių želmenų sultys yra ne tik gaivus gėrimas, bet ir idealus maistas kiekvienam, norinčiam išvengti ligų ir pataisyti sveikatą. Kviečių želmenis jūs galite naudoti organizmui valyti, dietai ir išvaizdai pagerinti, organizmo imuninei sistemai atnaujinti - užkirsti kelią ligoms.

Vietoje vaistų
• jomis galima skalauti skaudančią gerklę;
• jei į akis lašinsite iš sulčių paruošto skysčio, sumažės skausmas ir niežėjimas;
• į ausis lašinamos perkoštos kviečių želmenų sultys mažina spaudimą bei ausų skausmą;
• lašinamos į šnerves bei įtrauktos pro nosį sultys padeda išvalyti ir gydyti sinusitą.
Neišsigąskite, jei po lašinimo procedūrų patirsite laikiną pablogėjimą: akys gali dar labiau paraudonuoti ir niežėti, sinusitas - dar pasunkėti. Šie simptomai turėtų pranykti po kelių minučių. Tačiau kitą kartą sulčių vartokite mažiau arba jas skieskite vandeniu.
Sukramtyti kviečių želmenys puikiai malšina dantų bei dantenų skausmą ir tinimą, stabdo dantenų kraujavimą, malšina parodontozę.
Kūno priežiūros priemonė
• Kiečių želmenų sultys gydo saulės nudegintą odą ir veikia kaip dezinfekuojamoji medžiaga.
• Moterys šias nuostabias sultis gali naudoti kaip odą standinančią kosmetinę priemonę.
• Prieš plaunant plaukus, sulčių reikia įtrinti į galvos odą ir palaikyti bent porą valandų - atsigaus pažeisti plaukai, išgis nuo pleiskanų perštinti galvos oda.
• Įpylus kviečių želmenų sulčių į vonią, galima ilgai ir maloniai pasimėgauti gydomuoju kviečių želmenų poveikiu.

Vietoje kompreso
Kviečių želmenų tyrės galima dėti tiesiai ant žaizdų, išbėrimų, nutrynimų, vabzdžių įkąstų vietų, auglių ir opų. Kompresą būtina keisti kas 2-4 valandas. Prieš dėdami naują kompresą, nuplaukite pažeistą vietą su muilu ir leiskite jai “pakvėpuoti” kelias minutes.

Jei norite gerai miegoti, tereikia galvūgalyje padėti padėklą su augančiais kviečių želmenimis. Jie padidins deguonies kiekį ore, paskleis sveikatai naudingus neigiamus jonus.

Žolynas ant palangės
Kviečių želmenims parenkami “kietieji”, arba “žieminiai”, - maži, pailgi, aukso spalvos grūdai. Naudokite tik organiškai augintus grūdus, nesugadintus trąšų ar kitokių chemikalų.
Daiginti kviečiai
• Prieš sodindami kviečius, juos nuplaukite, pašalinkite kietus nešvarumus.
• Subėrę grūdus į stiklainį, užpilkite vandeniu.
• Sandariai uždenkite stiklainį tankiu audiniu ir palikite per naktį (12 val.).
• Ryte nupilkite vandenį, gerai praskalaukite kviečius ir palikite grūdus dygti, palenkę stiklainį 45o kampu. Taip jie turi bręsti dar 12 valandų.
Jei jūsų tikslas - daiginti kviečiai, tuomet dar kartą perplaukite sudygusius grūdus ir - skanaus.
Kviečių želmenys ir jų sultys.
Pasisemkite kantrybės, nes laukia darbas.
• Ant kieti padėklo tolygiai paskleiskite dirvožemį (sluoksnio storis 2,5 cm), kraštuose palikite mažus griovelius, į kuriuos rinksis vandens perteklius.
• Sudaigintus grūdus tolygiai paskirstykite po visą plotą.
• Po to sudrėkinkite žemę (geriausiai tiktų purkštuvas) ir uždenkite kitu padėklu ar dangčiu. Po dangčiu kviečiams būna drėgna, šilta ir tamsu.
• Po 2-3 dienų nuimkite dangtį, sudrėkinkite grūdus ir padėkite padėklą netiesioginėje saulės šviesoje.
• Kai kviečius išnešite į šviesą, juos reikės kasdien drėkinti. Pasistenkite žemės nepaversti nei šlapia koše, nei sueižėjusiu dirvonu.
Praėjus 6-12 dienų 17-25 cm aukščio kviečių želmenis jau galima vartoti. Daigus pjauti patartina kuo arčiau šaknų. Sultis geriausia spausti tik nupjovus želmenis - tada jų poveikis stipriausias.
Sultis gerti rekomenduojama vos išspaustas, geriausiai - ryte ir nevalgius, po 50 ml per dieną.
Kviečių želmenų sultis galima maišyti su morkų, burokėlių, arbūzų, ananasų ar obuolių sultimis.

Daugiau informacijos apie šviežias sultis rasite čia:
http://www.sveikaszmogus.lt/index.php?pagrid=mityba&lid=2&rodyti=str&strid=2103&subtema=41
http://www.ve.lt/?data=2006-09-05&rub=1065924821&id=1157385693
http://www.pajurionaujienos.com/?act=exp&sid=79
http://kauno.diena.lt/dienrastis/kita/pavasaris-ir-zelmenu-sultys-8602
http://www.patiekalai.lt/zodynas/kvieciu-zelmenu-sultys/462/
http://www.imed.lt/index.php/spaudos_apzvalga/nugaleti_ligas_padejo_zelmenys/8174
http://www.draugauki.me/2008/10/zelmenys-ir-ju-sultys/comment-page-1/
http://klaipeda.diena.lt/dienrastis/priedai/sveikata/zelmenu-sultys-grazina-sveikata-128882

Komentarų nėra: